FAQ

Teraz jest Cz, 19 lip 2018, 05:08


Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "PLAN B"?
PostNapisane: Śr, 28 mar 2007, 11:55 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
Wszyscy zgadzamy się co do tego, że imperialistyczne zapędy Rybnika mogą tylko i wyłącznie zburzyć jako tako rozumiany ład i porządek w regionie. Jak można przeczytać na stronie Nowin, mieszkańcy Raciborza ani Jastrzębia też nie są do końca przekonani o słuszności tej idei. Wszyscy "boją się" pozornej równości "wielkiej trójki" (Rybnik, Racibórz, Jastrzębie)....obawiają się tego, że z czasem te wielkie miasta założycielskie także mogą zostać zepchnięte przez Rybnik do tak niesprawiedliwej roli, jak Wodzisław czy Żory- nikt nie chce być zaledwie miastem pomocniczym....nikt nie chce chyba spokojnie patrzeć, jak jego kosztem buduje się ościenna aglomeracja. Powiedzmy sobie to szczerze, nie chcemy dokładać cegiełki do rozwoju Rybnika- bo po co? W imię czego?

Jako, że budowa tej aglomeracji- tak bardzo pożądanej przez Rybnik- zdaje się już raczej przesądzona, trzebaby podziałać na nieco innym froncie: już możemy sobie odpuścić machanie szabelką na Rybnik,teraz trzeba opracować jakiś inny, być może alternatywny projekt w dużej mierze z udziałem miast "poszkodowanych" (Żory dla przykładu) oraz tych "obawiających się" dominacji Rybnika....tutaj sporych szans upatrywałbym w rozmowach z Jastrzębiem - jest to ośrodek rozwijający się z nieco większą dynamiką aniżeli nasz Wodzisław, ale-moim zdaniem- aż tak daleko jak pewne sąsiadujące z nami miasto jeszcze nam nie odskoczyli.
Do czego zmierzam? Jak pisałem wyżej- nie zatrzymamy już planów stworzenia tej aglomeracji "Rybnickiej", ale za sprawą pewnego manewru moglibyśmy conajmniej wywalczyć sobie w niej rolę kolejnego miasta o statusie założycielskim- postawiłbym to jako "plan-minimum"..... właściwym celem - moim zdaniem- byłoby doprowadzenie do powołania do życia konkurencyjnego ośrodka wielkomiejskiego....
Szczegóły (narazie pisane bardzo na szybko: raz, że nie mam wiele czasu, dwa, że nie mam jeszcze kompletu materiałów) poniżej:
Obrazek
Przez dzielnicę Mszana nasze miasto "graniczy" z Jastrzębiem, mamy także bezpośrednią styczność z Żorami.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Woj_slaskie_adm.png/539px-Woj_slaskie_adm.png (kliknij, żeby zobaczyć mapkę powiatów)

Łączna wielkość powiatów: Wodzisławskiego; Żorskiego, Jastrzębskiego, to: 286,9 km² + 64,64 km²+ 85,44 km² = 436,98km²

Teraz może trochę o przemyśle (lista z pewnościa będzie niepełna, uzupełniajcie jeśli coś przeoczyłem) :
Taki nowopowstały region za swoje największe ośrodki przemysłowe/miejsca dające najwięcej zatrudnienia mógłby uważać:

*Liczne kopalnie węgla kamiennego (np: Borynia, Zofiówka, JAS-MOS, Macel)
*Koksownia radlińska
*Węzeł kolejowy mieszczący się na terenie pow. wodzisławskiego
*Elektrociepłownia "Marcel"
*słynna oczyszczalnia "Karkoszka" ;)
*Spółka Energetyczna "Jastrzębie"
*Jastrzębska Spółka Kolejowa
*Jastrzębska Spółka Węglowa
*Prymat (Produkcja przypraw)
*Podstrefa Jastrzębsko-Żorska Katowickiej Specj. Strefy Ekonomicznej (w którą możnaby także wpleść Wodzisław Śląski)
*"centrum marketów" w Żorach: koło siebie Leroy-Merlin, Auchan, Kaufland, Lidl oraz Tesco i Castorama
*Około 2008 roku powinna zostać ukończona Galeria Wodzisław
*Zakład produkcyjny EL-PLAST
*[podawajcie zakłady, jakie ja ominąłem]

Region posiadałby także bardzo dobre "umocowanie" - w naszym zasięgu byłaby autorstrada A1, przy której możnaby tworzyć świetne miejsca pod średnią działalność handlowo-usługową, na terenie takiej 'aglomeracji' znajdowałoby się także sporo ośrodków edukacyjnych, dzięki bezproblemowemu połączeniu (dzięki MZK J-bie możnaby uruchomić parę dodatkowych połączeń), idealne zastosowanie znajduje także pomysł przedstawiony przez mhl'a a mianowicie paru szynobusów: uściślając: a) nitka Katowicka b) Nitka Jastrzębsko-Żorska (obydwa miasta są blisko względem siebie, są objęte dobrą infrastrukturą kolejową) w perspektywie można rozważać nitkę Katowicko-JastrzębskoŻorsko-Wodzisławską-Chałupki-Cesky Bohumin-Ostrava. Jak zauważył MHL, mogłaby ona także zahaczać o Czyżowice oraz Olzę.
O zabytkach regionu oraz jego bogatych walorach turystyczno-rekreacyjnych nie będę się rozpisywał, każdy wie jak jest.... w tym aspekcie ogromne pole do stania się takim regionalnym centrum rekereacyjno-sportowym ma nasz Wodzisław; chyba to u nas najwięcej zieleni, miejsc dla potencjalnych ścieżek rowerowych....mamy naszą Odrę Wodzisław....gdyby wypaliła wizja budowy profesjonalnego centrum handlowego (czegoś w deseń plazy) wbudowanego w stadion...do tego modernizacja, boiska (ukłon w stronę wizji "Wodzisławskiej Areny") i nasze miasto może skutecznie walczyć o odzyskanie "niedzielnych spacerowiczów" od Rybnika.
Nie chcę poruszać innych aspektów, takich jak Hotele, lokalne media, ISP, szpitale, ośrodki kultury, kina, biblioteki, muzea czy teatry - po prostu nie mam wystarczającej ilości materiałów...niech głos zabiorą mądrzejsi ode mnie. Jeszcze tylko dopowiem, że taka nowopowstała aglomeracja liczyłaby około 315 tysięcy mieszkańców wobec porównywalej a być może nieco mniejszej ilości ludności "aglomeracji rybnickiej".

Prosiłbym o nie torpedowanie pomysłu, nie stawianie go jako czegoś niewykonalnego, bo w tym kraju niemozliwe jest tylko rozciagnięcie panowania do Kaukazu i ustanowienie granicy Polsko-Chińskiej :)

Uwagi? Sugestie? Krytyczne komentarze? Uzupełnienia do mojego tekstu- rzecz jasna mile widziane.... po to, aby nie zostać zepchniętym do marginalnej roli miasta pomocniczego....

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz, 29 mar 2007, 23:21 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Większe szanse widzę raczej w zintegrowaniu naszego powiatu, w szczególności wodzisławskich ex-dzielnic... Z drugiej strony próbuję wysondować co sądzą nt. "rybnikomeracji" :wink: mieszkańcy Jastrzębia i Żor - rzuciłem wczoraj ten temat na forach tych miast...
Jastrzębie
Żory

Brak odpowiedzi z Jastrzębia wskazuje, że w mieście tym jednak chyba popularniejszy jest Jasnet, gdzie temat poruszyłem dopiero parę minut temu i jeszcze go nie widać (posty przechodzą przez moderatora). Odpowiedzi z Żor na razie niewiele...

Pomysł nietypowy. Wydaje mi się że wypracowanie wspólnego stanowiska z samym Jastrzębiem nie powinno być trudne, natomiast Żory... nie wiem. Czy nie nazbyt długo w historii były pod rybnickimi wpływami ? Do niedawna nawet nazwa na stemplu pocztowym zawierala tekst Żory k/Rybnika !
Z drugiej strony, dzielnie walczyli o własny powiat, pomimo usilnych wysiłków Rybnika, aby Żory włączyć do rybnickiego, parę lat temu zmienili sobie pieczątkę na poczcie na Żory (bez przyrostków), próbują się rozwijać na własną rękę (i chwała im za to) - może również w Żorach drzemie dziś ambicja i brak przyzwolenia na marginalizację ?...
Ewentualne połączenie sił w takim trójkącie było by niewątpliwym sukcesem. Co ważne, żadne z tych miast nie próbowało by dominować nad pozostałymi.
Gdyby się to udało... czy czujesz te pełne jadu i nienawiści wypowiedzi "wielkomiejskich" rybniczan ? Jakiż by to był cios okrutny dla tych pyszałków :lol:
Łącza internetowe rozgrzane by były do czerwoności ich bluzgami :lol:

Podsumowując, idea wydaje się trudna do wprowadzenia, ale nie niemożliwa. Spróbować warto... kto walczy może przegrać, kto się poddaje nie wygra nigdy :!:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt, 30 mar 2007, 12:11 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
REMUS, no właśnie Racibórz to jak dla Wodzisławia trochę chyba za bardzo na uboczu....nie chodzi mi o to że są marginalni, bo to byłoby oczywiste kłamstwo, ale tutaj chyba zaważyłaby czysta ekonomia: dojazd z Rybnika do Raciborza po prostu trwa krótcej tak na moje oko ;)

No, chyba że wliczymy czynnik "rybnickich korków", które rosną w oczach....a po budowie Plazy jeszcze przez jakiś czas nadal będą rosły: ludzie+ciekawość+wygoda i chęć zaparkowania pod samym wejściem=wielki korek w tej części Rybnika.

W sumie to możnaby też podjąć rozmowy z częścią czeskich niewielkich miasteczek czy gmin (nie znam zbyt dobrze ich podziału administracyjnego); ale taka współpraca z Bohuminem i paroma innymi, chociażby bardzo małej wielkości mieścinami daje nam możliwości pozyskania dodatkowych funduszy (współpraca w ramach euroregionu), co w naszej sytuacji byłoby z pewnością czymś bardzo ważnym.... taki nowopowstały region (wychodzę z założenia, że opierałby się na Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu, Żorach oraz - jak zauważył przedmówca- CZĘŚCI byłych dzielnic z pewnością bardzo chętnie przyjąłby każdą dodatkową formę gotówkowego wsparcia- żadne z tych trzech miast nie jest wystarczająco zamożne aby stać się takim swoistym "motorem napędowym".... a dodatkowa integracja w ramach takiego regionu (połatanie dróg, dodatkowe połączenia autobusowe, pociągowe, być może ten MHL'owski szynobus) to raczej by sporo kosztowała.

Nie wiem, czy jestem też w błędzie stwierdzając, że pierwsze 2 lata działalności takiego regionu nie powinne zakładać wiele więcej jak poprawy drożności komunikacji między nimi, co ma wiele pozytywnych aspektów:
a) stawiamy na A1
b) osoby dojeżdżające do pracy unikają korków- nie powielamy Rybnika
c) rozpoczynamy wspólne opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego na terenach ościennych tych miast; każde miasto na swoim terenie (centrum, dzielnice) opracowuje takie projekty samo, aczkolwiek projekty "sporne" wymagają wypracowania wspólnego ustalenia przez odpowiednią komisję, ew. z udziałem władz miast
d) Jeśli udałoby się w ciągu 2 lat połączyć te tereny dobrej jakości drogami, odnowić połączenia kolejowe i dodać jeszcze jakieś jedno- żeby region był rozpoznawalny, do tego, gdyby mieszane komisje wyrobiły się z tym opisanym planem zagospodarowania przestrzennego, to dopiero w przeciągu 2 lat "od startu" takiego regionu liczyłbym na początek mniejszego lub większego 'boomu' inwestycyjnego w regionie.... tutaj motorem napędowym byłaby w dużej mierze A1

....gdyby do tego wszystkiego udało się 'unowocześnić' Wodzisław, nadrobić część opóźnień cywilizacyjnych, to moglibyśmy z pewnością cieszyć się na duże zainteresowanie ze strony inwestorów....z pewnością większe aniżeli jako miasto pomocnicze aglomeracji rybnickiej.

Uwagi? Komentarze? Sugestie? Dopowiedzenia? zachęcam :)

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 29 kwi 2007, 15:39 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
1990-2007 W Wodzisławiu panuje stagnacja, obok rozkręca się Rybnik. Narasta niechęć do Wodzisławia, Rybnik tymczasem kojarzy się pozytywnie - nabierają znaczenia prorybnickie nastroje w powiecie wodzisławskim.

CO DALEJ ?
Wariant 1
2008 - Galeria Wodzisław nie powstaje - inwestor uznał, że lepiej wybudować obiekt w perspektywicznym Rybniku. W samym Rybniku powstaje plan "ukarania" Wodzisławia za veto w sprawie aglomeracji rybnickiej, nasila się propaganda sukcesu, uprawiana przez media (w tym lokalny oddział TV, o którym już dziś myśli się poważnie) - dzięki temu napływają do Rybnika nowi inwestorzy, w tym również ci, którzy wcześniej mieli na uwadze Wodzisław... Lobbing rybnicki przeforsowuje zmniejszenie wymagań dla aglomeracji (300 tys. mieszkańców), powstaje aglomeracja rybnicka do której wstępują Żory, Jastrzębie i Czerwionka-Leszczyny
2009 - Rydułtowy przystępują do powiatu rybnickiego - kolejne strategiczne zwycięstwo Rybnika. Tymczasem patrząc na coraz mniejsze znaczenie Wodzisławia mieszkańcy Radlina II przyłączają się do miasta Radlin, które radzi sobie całkiem dobrze. Zawada i Kokoszyce spoglądają w stronę Pszowa, powracają też secesyjne nastroje na Wilchwach. Rybniccy przedsiębiorcy powołują potężne Rybnickie Forum Firm, które kupuje klub "Odra Wodzisław" i przy masowym poparciu społecznym (Rybnik zasługuje na to co najlepsze) przenosi go do Rybnika. W centrum Rybnika brakuje już terenów inwestycyjnych, wytycza się nowe szczególnie w południowych dzielnicach, co powoduje ich rozwój i potęguje kontrast między ziemią rybnicką i wodzisławską
2010 - Rydułtowy przystępują do aglomeracji rybnickiej. Kolejna awantura o Karkoszkę, w efekcie mocno już prorybnicki Radlin przystępuje do powiatu rybnickiego. Rodzi się pytanie o dalszy sens istnienia pozbawionego przemysłu powiatu wodzisławskiego. Nasila się niechęć mieszkańców Wodzisławia i powiatu do miasta, niektórzy przeprowadzają się do imponującego Rybnika, inni wyjeżdżają gdziekolwiek... W wyborach na burmistrza niespełna 40-tysięcznego Wodzisławia zwycięża pan Adam Krzyżak. Pierwszym posunięciem nowych-starych władz jest deklaracja przystąpienia do aglomeracji rybnickiej, wobec której opór społeczny jest coraz słabszy.
2011 - Zawada i Kokoszyce przyłączają się do Pszowa, Wilchwy do gminy Mszana. Pszów i Radlin przypinają się do aglomeracji rybnickiej, która zmienia nazwę na Rybnik. W sejmie V RP toczy się debata na temat, czy aglomeracjom można nadać prawa województw. Okrojony powiat wodzisławski zostaje zlikwidowany na rzecz powiatu rybnickiego.
2012 - Prawa województwa nadano tylko Silesii. Zmienia się więc status miast aglomeracji rybnickiej na dzielnice, tłumaczone to jest koniecznością zacieśnienia więzi w celu wspólnego rozwoju, któremu sąsiednia Silesia zagraża. W związku z boomem inwestycyjnym w dotychczasowych rybnickich dzielnicach koncepcja cieszy się poparciem większości i staje się faktem. Do Rybnika w końcu przyczepiony zostaje Wodzisław, nie ma już innej opcji
Wariant 2
2008 - dzięki zręcznej polityce Wodzisław przyciąga potężnych inwestorów na Olszyny i teren KWK "1 Maja". Powstaje Galeria Wodzisław. Południowi sąsiedzi zaczynają zatrzymywać się na zakupach w Wodzisławiu. Odra coraz lepiej radzi sobie w ekstraklasie i przyciąga stopniowo coraz więcej mieszkańców całego regionu. Dzięki wsparciu inwestorów rozpoczyna się budowa Areny. Sąsiednie miasta przypatrują się nam ze zdziwieniem i uznaniem (a jednak można !), wstrzymują się z rezygnacją z własnej tożsamości na rzecz Rybnika. Koncepcja aglomeracji rybnickiej staje pod znakiem zapytania
2009 - wzrasta budżet miasta, powstaje Droga Główna Południowa, zacieśniamy współpracę z Ostrawą. Posiadając atrakcyjne tereny inwestycyjne i wymarzone położenie geograficzne stanowimy atrakcyjną ofertę dla inwestorów. Powstaje A-1 z węzłami w Gorzyczkach i Mszanie + odgałęzienie DGP do Gorzyczek, przy okazji wreszcie zapada decyzja o budowie terminalu Gorzyczki. Rodzi się kampania promocyjna "Teraz Wodzisław" dzięki której powstają nowe obiekty handlowo-usługowe, lokale na wysokim poziomie, w Arenie odbywają się koncerty gwiazd. Wskutek porozumienia inwestorów i lokalnych filli uczelni powstaje Politechnika Wodzisławska. Odra rozgrywa mecze w Lidze mistrzów. Wodzisław staje się coraz bardziej "modnym" miastem i prężnym ośrodkiem handlowo-usługowym, sportowym, akademickim i kulturalnym.
2010 - Zwrot o 180 stopni - teraz to Wodzisław jest w stanie "podbierać" inwestorów Rybnikowi. Mimo tego że jest mniejszym miastem, mieszkańcy całej Ziemi Wodzisławskiej przestają widzieć potrzebę jeżdżenia do Rybnika, przecież Wodzisław jest bliższy i co najmniej równie atrakcyjny. Zresztą już niedługo: rozwija się budownictwo mieszkaniowe, powoli rosną też osiedla domków jednorodzinnych w spokojniejszych częściach miasta. W Pszowie i Radlinie coraz więcej zwolenników zyskuje idea "powrotu do macierzy". Również w Rydułtowach słabną prorybnickie nastroje. Mieczysław Kieca zostaje wybrany ponownie na urząd prezydenta, tym razem w I turze. Rybnik traci klientów, a pięć galeriowców, które tam powstały zaczyna świecić pustkami. Ci którzy dopiero niedawno zainwestowali tu w megalomańskie projekty, plują sobie w brodę ;)
2011 - Żywe wspomnienia lat minionych sprawiają że wciąż silne są antywodzisławskie opinie w byłych dzielnicach. Jednak koncepcja zrównoważonego rozwoju Ziemi Wodzisławskiej robi swoje - Pszów, Radlin i Marklowice podejmują decyzję o połączeniu sił z Wodzisławiem w ramach Konurbacji Bramy Południowej. Do projektu przyłączają się Gorzyce, Mszana i... Jastrzębie. Do współpracy z położoną w pasie granicznym konurbacją przekonuje się też Racibórz, również Żory przyglądają się konurbacji i w końcu przystępują do niej... Instytucje ponadlokalne lokowane są w różnych miastach konurbacji, a poprawiający się regionalny układ drogowy + sprawna komunikacja sprawiają, że nie istnieje potrzeba centralizacji i uprzywilejowania jednego miasta. Spada natomiast znaczenie izolowanego Rybnika, z którym po doświadczeniach z przeszłości nikt już nie chce współpracować. Cała sytuacja wywołuje wściekłość i wrogość rybnickiej opinii publicznej. Tymczasem narasta bunt w zaniedbanych rybnickich dzielnicach, które zazdroszczą nam intensywnegi rozwoju w ramach konurbacji i to w niej widzą dla siebie szansę.
2012 - Dzięki układowi Schengen granica nie stanowi już żadnego utrudnienia. Chęć przystąpienia do konurbacji zgłasza Karwina i powiat karwiński. Poważnie zastanawia się też Ostrawa. Pierwszy w tej części Europy transgraniczny zintegrowany obszar miejski staje się rzeczywistością. Inwestycje napływają szerokim strumieniem, rozwija się terminal Gorzyczki, obszar gmin Gorzyce i Mszana zatraca swój wiejski charakter...


To na tyle :) Póki co, dziś jeszcze o ile pierwszy scenariusz wygląda na całkiem prawdopodobny, o tyle drugi wydaje się być jakimś science-fiction... Wydarzenie z obu wariantów mogą się w przyszłości przeplatać czy rozciągać w czasie. Uczyńmy wszystko, by przechylić szalę w stronę wariantu drugiego ! I to już od dziś, czasu pozostało bardzo niewiele a i Rybnik nie będzie się bezczynnie przyglądał konkurencji i zrobi wszystko by storpedować wszelkie wodzisławskie ambicje. Przykładów na to są setki już dziś (tu podam tylko dwa: ponad naszymi głowami Rybnik stara się na wszelkie sposoby zacieśniać więzi z Ostrawą, a (pro)rybniccy internauci próbują nas przekrzyczeć, zarzucając nam zwalczanie faktów i próbując wmówić, że Wodzisław nie ma już żadnych szans by się podnieść). Jesteśmy w stanie wypromować "ciśnienie na Wodzisław", a wtedy w gruzach legnie przereklamowany wizerunek rzekomej potęgi Rybnika, z uwagi na słabnące zainteresowanie inwestorów zatrzyma się w miejscu. Pewne jest, że wzbudzi to wielki gniew i święte oburzenie tamtejszej opinii publicznej, chciało by się tego uniknąć, niestety nie jest to możliwe :P


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 30 kwi 2007, 23:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 29 lis 2006, 13:24
Posty: 89
Lokalizacja: Wodzisław/Lublin/Wrocław
no main - respect... Drugi Lem nam rośnie ;)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt, 21 sie 2009, 17:16 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Może od początku już było za późno, a może jednak i obecna władza - mimo że lepsza od poprzedników - jest zbyt dupiata :roll: :evil:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 13 wrz 2009, 14:43 

Dołączył(a): Cz, 11 sty 2007, 22:09
Posty: 58
Jak widzimy main jest jasnowidzem (a moze czarnowidzem?) bo po 2 latach od jego postu coraz bliżej do pierwszego wariantu.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 15 wrz 2009, 21:59 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Nie coraz bliżej Don, tylko tkwimy w tym 1 wariancie, pogrążamy się w nim. Straciłem już nadzieję. I to nie z powodu agresywnych działań ze strony Rybnika, ale z powodu tej żałosnej wodzisławskiej małomiasteczkowej mentalności. Słynnego już wodzisławskiego mongolizmu nijak wykorzenić się nie da :? Coś mi się zdaje że nawet Kieca już zwątpił, za wszystko co zrobił lub próbował zrobić zebrał ze 20 razy więcej batów niż pochwał. Szkoda mi tego upadającego miasta, ale ze względu na społeczność tam zamieszkującą zasługują na takiego prezydenta, jakim był nieodżałowany Pan Adam :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So, 19 wrz 2009, 12:04 

Dołączył(a): Cz, 11 sty 2007, 22:09
Posty: 58
Pies został pogrzebany w latach 90,kiedy kilka gmin odłaczyło się.Teraz każda z tych gmin tak naprawdę nie ma szans rozwoju. W takim Radlinie inwestycje skończyły się na Domu Sportu.Teraz przez następne 100 lat będą robić juz tylko chodniki. A Panie Aktywne poić się kawą.Nie umiem sobie wyobrazić,żeby Radlin jako miasto mogło ściągnąć jakiegokolwiek inwestora do siebie (no może oprócz jeszcze jednej Biedronki).A Pszów?Za niedługo bez KWK Anna.Marklowice zrobily nową szkołę i plac zabaw i są za to opiewane. :lol: No ale na wieś to wystarczy,a więcej tam też raczej nie będzie się działo.W Wodzislawiu Kieca się stara,ale każdy inwestor patrzy na liczbę mieszkańców.Jakby było jak kiedyś te 118 tys to niejeden inwestor by się znalazł. A tak takie Marklowice,czy Radlin nie chcą się nawet z Wodzisławiem reklamować. Okopali się w swoich grajdołkach i to im wystarcza.W wolnym czasie wyjeżdżają do północnego miasta,bo tak łatwiej.Tak wygląda powiatowy mongolizm.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 21 wrz 2009, 15:16 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Nadal twierdzę, że problem leży w zawistnej, kłótliwej, małomiasteczkowej mentalności. Można się było wtedy jakoś porozumieć i nadal być jednym miastem - i pewnie dziś by to wyglądało całkiem inaczej. Ale do tego trzeba ludzi potrafiących patrzeć dalej niż na obejście swojej obory. :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 21 wrz 2009, 21:07 

Dołączył(a): Cz, 11 sty 2007, 22:09
Posty: 58
Zadałem pytanie prezydentowi Rybnika na ich forum odnośnie aglomeracji i jej nazwy. I trzeba przyznać,że prezydent za " Chiny Ludowe " nie chce zmienić swojego stanowiska.A coś wyczuwam,ze jest jeszcze bardziej stanowczy.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So, 26 wrz 2009, 08:07 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Wielkorybnicki plan już dawno przecież umarł w butach :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
tanie domeny, wirtualna gielda, szybkie serwery