FAQ

Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 12:51


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Inicjatywa "Przejrzysty Wodzisław"
PostNapisane: Wt, 13 mar 2007, 22:47 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Czy słyszeliście już o inicjatywie "przejrzysty Wodzisław" ?
Polecam artykuł:Niech się rozliczą

Sama idea na pierwszy rzut oka wydaje się doskonała. Możliwość takiego nadzoru nad pracami władz miasta wydaje się mocną oznaką dojrzewania demokracji. Powinna w znacznym stopniu wykorzenić partykularne interesy, i zdecydowanie przyczynić się do rozwoju miasta i dla dobra mieszkańców.

Sprawdzi się to zapewne w całości... w każdym innym mieście. W przypadku Wodzisławia aspekt wpływu mieszkańców na politykę miasta jest niepokojący, biorąc pod uwagę mentalność większości. Jest to jedyne znane mi miasto, gdzie pomysł może przynieść więcej szkód niż pożytku
Spróbuję to wyjaśnić, uprzedzając pełne oburzenia pytania, dlaczego tak uważam...

Po raz nie wiadomo już który, muszę "wziąść na patelnię" Rybnik, i nie chodzi tu bynajmniej o słynne kompleksy.
Otóż większość rybniczan cechuje spory (czasem nawet, rzec można, przesadny) ładunek lokalnego patriotyzmu.
Rybniczanie:
1. identyfikują się ze swoim miastem
2. podkreślają jego dobre strony
3. stanowią dla niego żywą reklamę
4. są dumni z samego faktu bycia rybniczanami
5. starają się pracować i wydawać pieniądze tylko w swoim mieście
6. porównują Rybnik tylko do więlkich i ambitnie rozwijających się miast
7. biorą aktywny udział we wszelkich aspektach życia miasta, tworząc śmiałe wizje rozwoju i ambitne projekty (co nieraz owocuje ich późniejszą realizacją i wbrew pozorom wywiera duży wpływ na zainteresowanie potencjalnych inwestorów)
8. NIESTETY (!) mieszkańców sąsiednich miast uważa się tu powszechnie za wieśniaków i karmi się ich rybnicką propagandą sukcesu
... jak na razie tyle, pisałem niejako jednym tchem i pewnie wiele punktów można by było tu dopisać
Teraz bierzemy na patelnię Wodzisław. Mentalność większości wodzisławian wydaje się być wręcz ODWROTNOŚCIĄ mentalności rybniczan... Otóż Wodzisławianie:
1. identyfikują się ze swoją ulicą/osiedlem, określając je jako składnik pewnego miasteczka koło Rybnika
2. narzekają na wszystko, co się tu dzieje (swoją drogą, jest na co narzekać)
3. dla miasta są chodzącą antyreklamą
4. mówią o swoim mieście "dziura", często chcą się stąd wynieść
5. na zakupy jeżdżą do Rybnika, bo przecież "w Wodzisławiu nic nie ma", do pracy również (w sumie pracy to naprawdę ciężko tu dziś szukać)
6. porównują Wodzisław raczej z mniejszymi miastami czy okolicznymi gminami (warto zauważyć, że nawet w tych porównaniach nieraz wypada blado)
7. kompletnie nie interesują się swoim miastem, dodatkowo niektórzy biorą aktywny udział we wszelkich aspektach życia... Rybnika, przykładowo na rybnickim forum udzielając dobrych rad i dodatkowo dokarmiając dumę rybniczan lub też uzewnętrzniając tam własne kompleksy :( )
8. łykają rybnicką propagendę sukcesu, utwierdzając się w swoim (mylnym) przekonaniu i rozpowszechniając je: "a bo w Rybniku ... ... ..., a w Wodzisławiu nic nie ma" (cytat ten słyszałem NIEZLICZONĄ ilość razy z ust wodzisławian)

Wracamy do tematu - w Wodzisławiu tego typu udział mieszkańców może się okazać tryumfem zaściankowości, a zamiast galerii, stadionu czy innych konkretnych obiektów nadal będą powstawały kolejne dziesiątki metrów chodników na peryferiach i dziesiątki nikomu niepotrzebnych polnych boisk, tymczasem nadal młodzi będą stąd wiać, a ci co pozostaną, niejako pracować będą na rozwój sąsiedniego miasta.
Jasno pokazuje to próba dzielenia środków z UE na dzielnice - zastanówmy się, co z tego może powstać ? Zresztą co do tych środków to ja panu, panie Walas odpowiem jasno, pytaniem na pytanie - a ileż to Wodzisław Śląski za kadencji prezydenta Krzyżaka pozyskał tych środków ?

DRODZY WODZISŁAWIANIE !
Zanim spróbujecie brać we własne ręce przyszłość tego miasta, OBUDŹCIE SIĘ. Bądzcie dumni z własnego miasta zamiast cudze chwalić, w cudzym zostawiać swoje pieniądze, a zwłaszcza opowiadać w innych rejonach kraju o Wodzisławiu, że to pewne małe miasto koło Rybnika (przed tym niech was ręka boska broni). Bo jeśli tak postrzegacie ten sędziwy gród piastowski to jaką jesteście dla tego miasta przyszłością ?

Obecnie Rybnik próbuje w ramach tzw. "aglomeracji" przyłączyć do siebie pozostałe miasta regionu, oczywiście z korzyścią dla siebie. Występując na zewnątrz jako ponad półmilionowe miasto pragnie ściągać do siebie miliony euro na ambitne projekty... gdzie realizowane, to chyba jest jasne !!! Wodzisław nie zobaczy z tych środków nawet centeza. A jeśli już dostaniemy jakiś ochłap, podzielimy go pewnie na tyle równych strzępków, ile jest dzielnic...

BĄDŹMY CZUJNI I NIE DAJMY SIĘ WODZIĆ ZA NOS !!! Łączmy zamiast dzielić, a wszyscy na tym skorzystamy. Priorytetem w tej chwili jest odbicie się od dna, odbudowa wizerunku miasta, wręcz wskrzeszenie dziś wymierającego Wodzisławia ! Kiedy miasto dźwignie się z kolan, o wiele łatwiej będzie dzielić przyszły, większy budżet na wszelkie dzielnicowe problemy, zamiast dziś dzielić włos na czworo...

I WRESZCIE - WIĘCEJ AKTYWNOŚCI ! Na niniejszym forum po początkowym okresie popularności zapanowała cmentarna cisza, jakby tylko kilka osób w całym mieście miało dostęp do internetu. Spójrzcie TU jak swego czasu ocenił nas pewien rybniczanin - post 11 od góry
Wielu wodzisławian nawet chyba nie ma pojęcia, że (trochę przypadkowo, głosując chyba bardziej przeciwko poprzedniemu) wybrali prezydenta, który liczy się z opinią współmieszkańców, czyta miejskie fora (odpisuje rzadko i wcale mnie to nie dziwi, po latach zaniedbań roboty jest mnówstwo), a po pół roku już widać wymierne efekty jego pracy. (a nie mówiłem ;) )

I to na razie tyle, mam niewiele czasu... pozdrawiam.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 14 mar 2007, 22:31 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Wiesz SWD, zastanawiam się, czy poza nami, kilkoma ludźmi chyba walczącymi z wiatrakami, ktoś w ogóle czyta te nasze wypociny. W odrębnym temacie pozwoliłem sobie skopiować sejmowe oświadczenie posła Krzysztofa Gadowskiego sprzed tygodnia, niewątpliwie promujące Wodzisław w skali ogólnokrajowej, wręcz bezcenne w sytuacji, kiedy nawet z perspektywy Katowic widzi się jedynie Rybnik. Obawiam się tylko, czy nie przesadził nieco z tą wodzisławską ambicją... wystarczy popatrzeć na forum wodzisławian - wypowiedzi jak na lekarstwo, jakby internet jeszcze tu nie dotarł.
Biorąc pod uwagę pochodzenie Pana Gadowskiego, warto chyba pomyśleć o nawiązaniu ścisłej współpracy z miastem, z którego się wywodzi, tj. z Jastrzębiem - celem zrównoważenia sił w regionie :)
To młode miasto wolne jest od hegemonistycznych zapędów, tak charakterystycznych dla Rybnika, a ściślejsza, partnerska współpraca może przynieść obu stronom wiele korzyści.
I jeszcze jedno. Na forum stowarzyszenia Nasz Wodzisław nie czuję się mile widziany, i nie zamierzam marnować tam więcej czasu - szerzej opisałem problem na tym forum w dziale "Linki".
Przepraszam za rozmycie tematu i pozdrawiam.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 20 mar 2007, 06:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt, 19 gru 2006, 14:48
Posty: 85
Lokalizacja: swd
ktokolwiek stoi za ta inicjatywa to jak dla mnie jest ona sluszna
choc niektore z pomyslow sa przesadzone (transmisja internetowa)
pozostale wzglednie racjonalne
calosc bedzie rodzila sie w wielkich bolach
pewnie napotka opor niejednego radnego ;-)
mieszkancy tez sie zapewne podziela na zwolennikow i takim, ktorym to wszystko jest obojetne.
ze swojej strony skontaktuje sie z inicjatorami tego pomyslu i wlacze sie w ich dzialania. jako tez, ze mam nature buntownika mozesz byc pewien, ze bede przeciwnikiem kolejnych metrow chodnika w miescie czy "boisk dla boisk" bo tych przeciez mamy sporo w miescie :)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.