FAQ

Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 15:46


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Aglomeracja... jaka ?!
PostNapisane: So, 3 lut 2007, 13:09 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Wygląda na to, że niebawem miasta aglomeracji górnośląskiej połączą się w jeden organizm o nazwie Silesia. Fakt ten największe obawy wzbudza oczywiście gdzieżby indziej, jak nie u naszych północnych sąsiadów :lol: . Więcej w artykule:
Aglomeracja... jaka ?!

Wiemy od dawna, czego możemy się po nich spodziewać, i jak dla nas zawsze kończy się zacieśnianie więzi z tym miastem na ich warunkach. Jak dotąd, zawsze udawało się im narzucać swoje koncepcje naszym ślepym władzom.

W rozumianej po rybnicku aglomeracji będziemy znaczyć jeszcze mniej niż obecnie, a panująca recesja jeszcze się pogłębi. Można mówić ewentualnie o KONURBACJI, jednak doświadczenia z przeszłości jasno wykazują, że w jakiejkolwiek współpracy z Rybnikiem należy być nieziemsko wręcz nieufnym i ostrożnym.
PANIE PREZYDENCIE WODZISŁAWIA ŚLĄSKIEGO - APELUJĘ O WIELKĄ ROZWAGĘ.
Powinniśmy dążyć raczej do reintegracji Wodzisławia w granicach sprzed 1992 roku - wbrew pozorom nie jest to koncepcja skazana na klęskę.


Ostatnio edytowano Pn, 9 kwi 2007, 12:35 przez main, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So, 3 lut 2007, 23:14 

Dołączył(a): Wt, 12 gru 2006, 22:29
Posty: 55
Słyszałem ze Rybnik stara się by powstała aglomeracja Rybnicka, jednak raczej bym się tym nie przejmował pozostałe miasta ościenne (Żory, Jastrzebie, Wodzisław i Racibórz) na pewno przyblokują ten projekt
Szczególnie ze na tle całego regionu 140 tys Rybnik wcale nie jest aż tak dużym miastem (Jastrzebie 100 tys, były Wodzisław tez 100 tys)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 4 lut 2007, 11:04 

Dołączył(a): So, 9 gru 2006, 10:46
Posty: 112
a może aglomeracje ' Wodzisławską' z byłymi dzielnicami miasta ?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 4 lut 2007, 11:27 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Soprano napisał(a):
a może aglomeracje ' Wodzisławską' z byłymi dzielnicami miasta ?

Dokładnie tak, uważam że w tym kierunku powinniśmy zmierzać. Pisząc o reintegracji, mam na myśli dokładnie to samo.
maciekodra81 napisał(a):
pozostałe miasta ościenne (Żory, Jastrzebie, Wodzisław i Racibórz) na pewno przyblokują ten projekt

Miejmy nadzieję, choć to co znalazłem dziś na stronie radia90, nie napawa optymizmem:
radio90 napisał(a):
"Koncentracja środków nastąpi w obszarze Silesii, bo Unia rozdziela środki na większe zadania. Mniejsze ośrodki aglomeracyjne takie jak Rybnik, Bielsko-Biała czy Częstochowa zostaną pominięte"- mówił Adam Fudali, prezydent Rybnika. Podobne zdanie prezentował Marian Janecki, prezydent Jastrzębia Zdroju: "Ustawa, która powoła do życia metropolię w centrum Śląska, powinna również gwarantować powstanie aglomeracji na terenie regionu rybnickiego".

Dodał, że powstanie obok Silesii aglomeracji rybnickiej, umożliwi lepsze pozyskiwanie środków unijnych np. na transport.

Zdaniem Gabrieli Lenartowicz, sekretarz powiatu raciborskiego już w tej chwili takie rozwiązania są możliwe: "Samorządy regionu rybnickiego nie muszą czekać na wejście w życie ustawy o aglomeracjach. W tej chwili prawo dopuszcza powstanie takich związków i staranie się o środki na wspólne zadania"

Cały artykuł


Zauważcie, że samorządowcy z innych miast nie mówią o konurbacji, tylko o aglomeracji rybnickiej. Czyżby nikt nie ośmielił się kwestionować nieuzasadnionej dominacji tego miasta ? Pozostaje nadzieja, że jest to tylko propaganda rybnickiego radia, a niewygodne opinie po prostu wycięto.
Wchodząc do aglomeracji w kształcie forsowanym przez Rybnik, najzwyczajniej staniemy się jego peryferyjnymi dzielnicami - będzie to kompletna porażka, błąd, którego nie da się już naprawić.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 4 lut 2007, 11:47 

Dołączył(a): Śr, 29 lis 2006, 21:57
Posty: 79
Ja myślę, że za pomysłem aglomeracji Wodzisławskiej byłoby większość wodzisławian, aczkolwiek... czy ludzie z tych sąsiednich wiosek by chcieli do nas wrócić, skoro nie tak dawno uciekli? Nie wiem, nie znam się...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 4 lut 2007, 12:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt, 19 gru 2006, 14:48
Posty: 85
Lokalizacja: swd
zejdzicie na ziemie z aglomeracja wodzislawska czy odbudowa wodzislawia do dawnych granic. juz prosciej zeby dogadaly sie miedzy soba powiaty: wodzislawski, rybnicki, jastrzebski, zorski i raciborski tworzac region 'silesia-poludnie' lub inna nazwa nie zwiazana bezposrednio z nazwa powiatow ktore wchodza w jej sklad.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 4 lut 2007, 14:22 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
mhl999 napisał(a):
prosciej zeby dogadaly sie miedzy soba powiaty: wodzislawski, rybnicki, jastrzebski, zorski i raciborski tworzac region 'silesia-poludnie' lub inna nazwa nie zwiazana bezposrednio z nazwa powiatow ktore wchodza w jej sklad.


Na chwilę obecną, niezależnie od przeforsowanej nazwy oficjalnej, nie widzę szans na partnerską współpracę wewnątrz aglomeracji. Wszelkie instytucje aglomeracyjne będą lokowane w wiadomym miejscu. De facto to najprostsze rozwiązanie nie oznacza nic innego, jak przyłączenie się do Rybnika.

O wiele trudniejszym zadaniem jest już sama próba reintegracji Wodzisławia w dawnych granicach. W tym miejscu nie wypada nie zapłakać nad totalnym debilizmem władz w latach 90. Można było zaoferować dzielnicom pewną autonomię i utrzymać terytorialną jedność, a nasza sytuacja dziś była by nieporównywalnie lepsza :cry:

Cóż... mleko się wylało. Należy rozwijać ten okrojony Wodzisław, zacieśniać pozytywne relacje z byłymi dzielnicami, stopniowo przywracać miastu rangę stolicy powiatu (obecnie jest nią tylko nominalnie). Tendencje reintegracyjne będą się nasilać w miarę wzrostu znaczenia samego Wodzisławia i warto podjąć ten piekielnie trudny wysiłek. Jako miasto/aglomeracja 110-tys. możemy próbować PÓŹNIEJ rozmawiać z Rybnikiem - jak równy z równym - nt. ewentualnej współpracy i budowania wspólnie KONURBACJI południowej czy jak ją tam nazwiemy.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 5 lut 2007, 16:05 

Dołączył(a): Cz, 11 sty 2007, 22:09
Posty: 58
Ale jak chcecie przyciągnąć mieszkańców powiatu? Z tego co widzę 70% mieszkańców powiatu jeżdzi po cokolwiek do Rybnika.Rybnik wpuścił dużych inwestorów i teraz zaciera ręce,bo ściąga do siebie masę ludzi. :!: A Wodzisław co robi?Blokuje inwestorów! Świetna taktyka,brawa mhl-e ! Macie do zagospodarowania 156tys. ludzi!!! Ale tego nie robicie! :? I nie mam na to logicznej odpowiedzi,dlaczego tak się dzieje.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 6 lut 2007, 14:24 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
jak dla mnie, to jedyna optymalna droga, mająca na celu utrzymanie w naszym mieście status quo (czyli Wodzisławia który jeszcze nie jest pod hegemonią Rybnika) wiedzie w uprzedzeniu konkurentów: zarówno przyszłej Silesi jak i tego subregionu Rybnickiego czy jak go tam chcą nazwać.

Prezydent Kieca powinien już teraz podjąć rozmowy z ościennymi miasteczkami, moim zdaniem na pierwszym miejscu trzebaby się porozumieć z:
- Pszowem (14,035 ludności)
- Radlinem (17,603 ludności)
- Godowem (12,375 ludności)
- Gorzycami (19,525 ludności)
- Lubomią (8014 ludności)
- Marklowicami (5057 ludności)
- Mszaną (6965 ludności)

Jako że wszystkie wymienione przeze mnie miasta, gminy wchodzą w skład naszego powiatu nie powinno być (przy odpowiednim rozegraniu tej partii przez Prezydenta Kiecę) zbyt dużych problemów z przekonaniem ich do budowania konkurencyjnej względem Rybnika "aglomeracji".
Prawa dla obecnych miast, które oderwały się w latach 90-tych od Wodzisławia możnaby w ramach takiej nowopowstałej aglomeracji nieco poszerzyć, nadać im znamiona szeroko rozumianej autonomi zarówno w aspekcie gospodarczym jak i polityki lokalnej- tutaj chciałem zaproponować takie rozwiązanie, jakie jest dość namiętnie stosowane w Niemczech oraz USA (wprawdzie na szczeblu stanów/regionów, no, ale co tam-modyfikować można ;) ) a mianowicie: nowe terytoria składowe wchodzące w skład takiego właśnie regionu "wodzisławskiego"- za wyjątkiem tych, które graniczą bezpośrednio z powiatem Rybnickim miałyby w wielu aspektach ułatwione nawiązywanie współpracy z gminami leżącymi w powiatach ościennych. Z kolei dla rekompensaty, te, które graniczą z pow. Rybnickim otrzymywałyby większe kwoty oraz przywileje gospodarcze.
Wbrew pozorom, proszę wszystkich: wychodzi na zero. Dlaczego?
Weźmy to może w taki sposób: Lubomia, która graniczy z pow. Raciborskim mogłaby nawiązywać samodzielnie określone umowy z gminami wchodzącymi w skład tego drugiego, dla przykładu na wspólne pozyskanie środków z UE na remont jakiegoś odcinka drogi, który łączy te dwa ośrodki, na utworzenie na terenach graniczcnych Lubomii oraz gminy po stronie raciborskiej wspólnych terenów inwestycyjnych, co w lini prostej przekłada się na conajmniej dwie korzyści:
a) strumyk euro z Brukseli płynie do tej przykładowej Lubomii
b) inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne tereny inwestycyjne odwiedzane przez niczego sobie ilość mieszkańców

no, ok, ale co z tymi - teoretycznie bardziel zindustrializowanymi- regionami graniczącymi z pow. rybnickim? W naszym interesie leży, aby nie nawiązywano współprac, które pchnęłyby te gminy w objęcia Rybnika. Dlatego też rozwiązaniem problemu - moim zdaniem- byłoby ustanowienie mieszanych komisji ds. pozyskania środków rozwojowych z UE, Euroregionu Silesia oraz wreszcie samego Wodzisławia. Mieszane komisje składałyby się z 4 przedstawicieli: 2 ze strony "macierzy"-Wodzisławia oraz takiej samej ilości ze strony gmin, którym chcemy dać ten zastrzyk inwestycji bez udziału Rybnika. Po zaopiniowaniu wniosku standardowa procedura głosowania (nie będę się nad nią rozpisywał; zwykłe głosowanie "do przwagi głos") a następnie taki projekt wędruje do naszego miejskiego eksperta ds pozyskiwania funduszy z UE (o ile wiem od paru dni mamy nowego...). Podobną drogą przechodziłyby środki z euroregionu oraz Wodzisławia. Tymsamym możemy założyć, że w taki właśnie sposób chcemy dążyć do inwestycji na terenie obecnego miasta Radlina. Ów Radlin zobowiązuje się wyznaczyć tereny inwestycyjne, na własną rękę może rozpocząć przygotowania do przetargu, później składa do Wodzisławia wniosek o przetarg a z racji tego, że nie chcemy popełniać błędów lat 90tych (nie chcemy hegemonizować na maxa!), zwycięzca przetargu organizowanego de facto w Wodzisławiu musi uzyskać pozytywne zaopiniowanie ze strony władz Radlińskich, które utrzymałyby część swoich pełnomocnictw.
Możemy także próbować zbliżenia się z Jastrzębiem, ale wydaje się, że i to miasto posiada obecnie mocniejszą pozycję niż nasz Wodzisław, dlatego też na początek trzebaby na dobre postarać się o ponowne przyłączenie do Wodzisławia niektórych miasat i gmin (czytaj wyżej które :) ) i wtedy wspólnie, tak jak to opisałem, starać się odbudować pozycję miasta i dążyć do stworzenia nowoczesnej, konkurencyjnej względem Rybnika aglomeracji. Oczywiście pojawia się tylko jedno malutkie "ALE" -> aby wogóle taki Pszów, Radlin czy Marklowice na poważnie zaczęły myśleć o podjęciu z nami takiej inicjatywy, w Wodzisławiu musi wreszcie zacząć coś się dziać, narazie trudno mówić o sukcesach, czy porażkach, bo nowe władze nie rządzą wystarczająco długo, ale już latem okaże się, czy miasto zmierza w pożądanym przez nas wszystkich kierunku. Nie chodzi mi tu o jakieś markety, superhipermarkety XXII wieku, ale o inwestycje z prawdziwego zdarzenia, które zagwarantują paroletni wzrost gospodarczy w naszym mieście, powiecie. Autostrada A1 z pewnością nam to ułatwi, ale sami musimy wykonać kolejne kroki, nawet jakby tu szła A1, A10 czy A666 to bez odpowiedniej promocji, bez wykorzystania środków jakie nam przysługują, przyjdą do nas niekoniecznie wystarczająco zamożni inwestorzy i pozostanie nam uczucie niedosytu....

Pozdrawiam serdecznie :)

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 lut 2007, 07:03 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 00:03
Posty: 12
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
kinio25--- to bełkot jakis jest, nie po to miasta walcza o niezaleznośc i samodzielnosc aby lączyc się znowu w jekis nowy twór, prosze zobaczyc na doswiadczenia zwiazane z porozumieniem nt.oczyszczalni sciekow albo zwiazku komunikacyjnego aby zrozumiec bezsens idei propagowanych przez przemmowce.
pozdro


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 7 lut 2007, 10:28 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
powiedz to miastom wchodzącym w skład tej przyszłej Silesii, tym co kibicują subregionowi rybnickiemu i zapewne jeszcze paru innym takim tworom, które liczą na duży zastrzyk PLN z Unii


Pozdrawiam.

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So, 10 mar 2007, 01:11 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 23:00
Posty: 97
rybnik.pl napisał(a):
Aglomeracja rybnicka

W czwartek, 8 marca w Urzędzie Miasta Rybnika odbyło się spotkanie z dr. Robertem Krzysztofikiem - pracownikiem naukowym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego poświęcone aglomeracji rybnickiej w kontekście powstającej ustawy o metropoliach.


Na spotkanie, w którym wziął udział prezydent Rybnika Adam Fudali, zaproszeni zostali również rybniccy radni oraz członkowie komisji urbanistycznej.

Dr R. Krzysztofik przeprowadził analizę dotyczącą osadnictwa na terenie Rybnika i okolic. Podczas spotkania przedstawił on dokument pn. „Aglomeracja Rybnicka. Zarys typologii osadniczej” będący wynikiem tych prac.

Poniżej streszczenie opracowania dra Roberta Krzysztofika:

Aglomeracja rybnicka stanowi drugi pod względem liczby ludności (0,67 mln mieszkańców) zespół miejski w województwie śląskim. W skali Polski jest na pozycji 10, tuż za aglomeracją szczecińską. Aglomeracja rybnicka stanowi jeden z równorzędnych podmiotów transgranicznego - prawie 6 milionowego - zespołu układów zaglomerowanych, obejmującego region od okolic czeskiej Ostrawy po Częstochowę i Kraków. Region zajmuje obszar 1472 km2; . Swym zasięgiem obejmuje miasta na prawach powiatu: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory, powiaty: rybnicki, wodzisławski, raciborski oraz zurbanizowane gminy wiejskie: Pawłowice z pow. pszczyńskiego i Zebrzydowice z pow. cieszyńskiego.

Aglomeracja rybnicka przyjmuje postać dosłowną aglomeracji policentrycznej. Powstała w oparciu o wcześniejszą inicjalną konurbację miejską, która w efekcie zmian dotychczasowych struktur gospodarczych i przestrzennych zmierza w kierunku formy przejściowej pomiędzy aglomeracją policentryczną a aglomeracją monocentryczną. Wspomniana ewolucja odzwierciedla się silnie w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej regionu. Struktura ta w największym stopniu przyjmuje charakter typowy dla aglomeracji policentrycznej, ale przy zachowaniu występujących lokalnie – zanikających jednocześnie - cechach konurbacji.
W przedstawiony mechanizm rozwoju wpisuje się dodatkowo ewolucja monocentrycznego sub-układu Rybnika. W przyszłości zgodnie z rozpoznaną tendencją będzie on wypierał funkcjonujące jeszcze elementy podrzędnego układu o charakterze konurbacji.
W możliwym do określenia czasie (8-15 lat) region powinien przyjąć postać obszaru przejściowego pomiędzy aglomeracją policentryczną (sensu stricte) a aglomeracją monocentryczną.

Aglomeracja rybnicka ma 3 główne rdzenie miejskie: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Racibórz. Wśród tej grupy charakter uprzywilejowany, ale nie dominujący ma Rybnik. Miasta Wodzisław Śląski i Żory stanowią ośrodki pomocnicze aglomeracji. Pozostałe gminy (miejskie i wiejskie) są jednostkami podporządkowanymi. Z uwagi na specyfikę sieci osadniczej, gminy podporządkowane w wielu przypadkach znajdują się często w polach oddziaływania dwóch, a nawet trzech ośrodków rdzeniowych.
Aglomeracja rybnicka jako region opiera swoje funkcje egzogeniczne na działalności przemysłowej i przemysłowo-usługowej. Obserwowane tendencje rozwoju regionu wskazują na zmianę funkcjonalną w kierunku odpowiednio: przemysłowo-usługowej i usługowo-przemysłowej. W innym ujęciu omawianą jednostkę definiujemy jako typ pośredni pomiędzy tzw. regionem późno-industrialnyma regionem post-industrialnym.

http://www.rybnik.pl/index.php?id=223&p=news,11,show,3607


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So, 10 mar 2007, 13:07 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
że co niby?

Co na to władze miasta, tak na marginesie że dopytam?

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 27 mar 2007, 09:57 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Nowiny Wodzisławskie napisał(a):
Wodzisław na marginesie

Wodzisław ma być jedynie miastem pomocniczym w planowanej Aglomeracji Rybnickiej.


Utworzenia Aglomeracji Rybnickiej i wpisania jej do tworzonej ustawy metropolitarnej chce Rybnik. Władze tego miasta na 3 kwietnia zwołały samorządowców naszego regionu. Na spotkaniu w rybnickim ratuszu omówione zostanie opracowanie pt. „Aglomeracja rybnicka. Zarys typologii osadniczej”, przygotowane przez dr. Roberta Krzysztofika – adiunkta w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej Katedry Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Śląskiego. Udział zapowiedzieli marszałek województwa śląskiego i wojewoda.

Aglomeracja jako formalny twór z konkretnymi uprawnieniami, podobny do tworzonej aglomeracji górnośląskiej ze stolicą w Katowicach, ma wspólnie rozwiązywać problemy wykraczające poza gminy i powiaty, m.in. w zakresie komunikacji czy ładu przestrzennego. Tak dużemu podmiotowi łatwiej też będzie występować o środki unijne.

– Rybnik wszedł na pozytywną ścieżkę rozwoju. To miasto znakomicie samo sobie radzi z problemami. Chce jednak wzmocnić ten rozwój nie kosztem, ale wspólnie z sąsiednimi ośrodkami, dla których będzie to również impuls do wzrostu – powiedział nam dr Krzysztofik. W nauce już dawno zaobserwowano paradoks, że to miasta najlepiej się rozwijające szukają możliwości wzmocnienia potencjału własnego i sąsiadów. Jego zdaniem, gminy naszego regionu muszą szukać porozumienia. – Na pewno nie można zostać z boku, bo to stagnacja, a ta z kolei oznacza dziś cofanie się. Bierność byłaby dużym błędem. Historia zna wiele takich przypadków – dodaje autor opracowania.

Z treści opracowania wynika, że w aglomeracji najważniejszą rolę odegrałyby Rybnik, Racibórz i Jastrzębie Zdrój. Nazwano je rdzeniami rozwojowymi. Mają zdecydowanie największe potencjały. Wodzisław (podobnie jak Żory) ma być jedynie miastem pomocniczym, a to nie podoba się prezydentowi Mieczysławowi Kiecy. Jego zdaniem Wodzisław ma bardzo duży potencjał i zasługuje na znacznie więcej. Kilka miesięcy temu podczas sesji Rady Miejskiej żartował nawet, że w przyszłości skrót ROW nie będzie rozumiany jako Rybnicki Okręg Węglowy, ale miałby oznaczać: Rybnik Obok Wodzisławia.

Kieca na temat przyszłości Aglomeracji Rybnickiej i roli Wodzisławia w tym podmiocie będzie rozmawiał 2 kwietnia z prezydentem Rybnika.
http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_arch&ida=26474


Pierwsze zdanie artykułu bardzo trafnie oddaje sytuację - "Utworzenia aglomeracji rybnickiej (...) chce Rybnik". Nikt nie raczył oczywiście zapytać, czy tego samego chce Wodzisław...
Gdyby prezydentem miasta pozostał pan Krzyżak, już byli byśmy sprzedani, więc przede wszystkim szacunek dla Prezydenta za wyrażoną opinię. Mimo wszystko doradzałbym twardsze podejście, moim zdaniem w tej sytuacji w ogóle nie ma o czym rozmawiać.
Powyżej Lechbi przedstawił streszczenie wspomnianego opracowania dra Krzysztofika - nie wiemy czy te wypociny zostały zamówione przez władze Rybnika czy też po prostu pan doktor jest jednym z fanów rybnickiej dominacji nad tą częścią województwa (niestety w Katowicach jest takich wielu). Widać, że Rybnik próbuje teraz kupić Jastrzębie i Racibórz przez zapewnienie im niby równego statusu - a przecież z góry wiadomo, kto ma na tym wyjść najlepiej - dr Krzysztofik piszący swoje wypociny stwierdza jasno, że od układu policentrycznego będziemy stopniowo przechodzić do monocentrycznego. Oczywiście stanie się tak, jeżeli Jastrzębie i Racibórz, zachęcone nadanym "z łaski" przez Rybnik statusem przystąpią do tego projektu, dlatego również im chyba warto otworzyć nieco oczy !
Po prostu kpiną jest zdanie "Chce jednak wzmocnić ten rozwój nie kosztem, ale wspólnie z sąsiednimi ośrodkami (...)" - chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, ile Wodzisław i powiat zyskał będąc członkiem subregionu zachodniego (który też Rybnik tak pragnął po swojemu nazywać - i wciąż to robi, choć nie jest to nazwa oficjalna)
W ogóle nazwa tego tworu jest nie do przyjęcia :!: Twórzmy aglomerację, ale naszą, na bazie miast powiatu wodzisławskiego.
Jeszcze raz wielkie gratulacje dla Mieczysława Kiecy. Nareszcie to miasto ma prezydenta z prawdziwego zdarzenia.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.