FAQ

Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 00:58


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 cze 2007, 13:49 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
witam. zadałem pytanie do Prezydenta Kiecy no i dzisiaj ukazała się odpowiedź, którą możecie zobaczyć pod tym linkiem:

http://wodzislaw-slaski.com.pl/pl/node/591

moim zdaniem odpowiedź powinna nas w dużej mierze satysfakcjonować, no, ale ostateczną jej interpretację pozostawiam Wam :)

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 6 cze 2007, 18:18 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Również zadałem podobne pytanie parę dni temu. Widzę że pytania zostały połączone 8) i pojawiła się odpowiedź. Wnioskuję z niej, że prezydent opowiada się raczej za integracją w ramach Ziemi Wodzisławskiej, a stanowisko ws. rybnikomeracji jest twarde :) Niepokoi mnie tylko troszeczkę ten fragment
Prezydent napisał(a):
Oczywiście nie jest tak, iż ciągle bez względu na ewentualne zmiany kształtu projektu Aglomeracji Rybnickiej będziemy utrzymywać veto
. Rybnik nie będzie miał chyba innego wyjścia niż zmienić projekt... jednak dopóki będzie się upierał przy nazwie "Aglomeracja Rybnicka" uważam że na ten twór naszej zgody być nie może. Oczywiście nie tylko o nazwę tu chodzi. Nie wystarczy że zmienimy nazwę np. na Konurbację Południową a instytucje "centralne" lokowane będą nadal tylko w Rybniku... Jeśli już w końcu zdecydujemy się na współpracę z Rybnikiem, trzeba będzie stale uważać na jego poczynania i nie dopuszczać do sytuacji, że kolejne instytucje szczebla aglomeracyjnego lokowane będą właśnie tam, co tylko umacniać będzie wpływ i znaczenie tego miasta, naszym kosztem oczywiście. W takim przypadku powrót do nazwy "Aglomeracja Rybnicka" bedzie tylko kwestią czasu, władze tego miasta po prostu postarają się "uciec" nam jeszcze bardziej, i poczekać z tą zmianą na bardziej odpowiedni moment. Przy czym im większy dystans będzie nas dzielił, tym większa będzie społeczna przychylność dla takiej propozycji. Wierzę jednak, że okres ciągłego zwiększania się dysproporcji między Wodzisławiem a Rybnikiem dobiega już końca. I niedługo zakończy się DEFINITYWNIE, w zamian rozpocznie się odrabianie strat.

Przy okazji: Rybnik ma zaawansowane plany dotyczące "wyciągnięcia" z Wodzisławia wydziału Sądu Okręgowego. Sprawa wydaje się już przesądzona, ale może warto jeszcze powalczyć ? Kolejną inwestycją w Rybniku ma być... więzienie. Być może jest to dla niektórych inwestycja nieco kontrowersyjna, jednak o ile wiem, również Wodzisław był brany pod uwagę jako potencjalna lokalizacja tego obiektu. Czy jest tak jak do tej pory, że rybnicka oferta zostawiła naszą daleko w tyle ? Jak to jest ?...
I na koniec: jeśli stanowisko Wodzisławia pozostało niezmienione, to dlaczego pan Fudali sugeruje, że zmieniło się RADYKALNIE ?! (sprytnie zresztą się zabezpieczając słowami "wydaje mi się" i "nie mogę się wypowiadać za prezydenta Wodzisławia", a to ci lisia przebiegłość)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 10 gru 2007, 22:54 

Dołączył(a): Śr, 5 gru 2007, 18:07
Posty: 4
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk
A propos aglomeracji, ale nie tej naszej a katowickiej:

http://www.wojewodztwoslaskie.eu/index2 ... ia-protest

Myślę, że równiez w gestii mieszkańców Wodzisławia leży to, by nie zawężać pojęcia Śląsk do jakiegoś stosunkowo niewielkiego obszaru w dodatku tylko w części śląskiego(Sosnowiec, Dąbrowa G., Czeladź, Będzin, Jaworzno to ziemie małopolskie).

Problem może sie wydawać z pozoru błachy ale rok temu miałem dziewczynę z Katowic i nie chciała mi uwierzyć, że 70km na południe od Katowic tez jest Śląsk:)
Inny przykład - ostatni magazyn OE(tvn): "Seweryn (strzelec drugiej bramki dla Odry) upatrzyl sobie do pognebiania same slaskie kluby, najpierw Ruch Chorzow, teraz Zaglebie Sosnowiec".
Żałosny brak wiedzy, ale obawiam się , że gdyby przeszła nazwa Silesia to takich idiotycznych wypowiedzi będzie więcej :?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz, 21 lut 2008, 20:17 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Gazeta Wyborcza napisał(a):
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk nie może się opędzić od chętnych, którzy chcą mu pomagać w pracach nad ustawą o metropoliach (...)
Jak się dowiadujemy, do wojewody zgłosili się nawet Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy i Adam Fudali, prezydent Rybnika, choć ich miasta regulacjom ustawy podlegać nie będą.
- Prezydent Fudali rzeczywiście zgłosił swój akces. Chce, by nowe prawo dotyczyły także aglomeracji rybnickiej - tłumaczy Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ambicje prezydentów przyjęto jednak chłodno. (...)

ŹRÓDŁO


Nowiny (rybnickie) napisał(a):
(...)Czy w naszym regionie powstanie aglomeracja?
Zainteresowani takim przedsięwzięciem są włodarze Rybnika, Jastrzębia Zdroju i pod pewnymi warunkami Wodzisławia.
– Nie chcemy jednak, żeby dominującą pozycję w przyszłej aglomeracji zajmował Rybnik. Na pewno nie zgodzimy się na nazwę „aglomeracja rybnicka”, sugerującą, kto rządzi i dzieli w nowo powołanym tworze. Monocentryczny ośrodek (jedno największe miasto w regionie) mógłby zdominować wszystkie inne miejscowości uczestniczące w przedsięwzięciu. Dlatego opowiadamy się za powstaniem aglomeracji złożonej z wielu miast i gmin na równych prawach – zaznacza Barbara Chrobok, rzeczniczka magistratu w Wodzisławiu.

– Nie mówimy nie. Niemniej przekształcenie obecnego Związku Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku w aglomerację będzie trudne. Naszym zdaniem wspólnie dysponujemy zbyt małym potencjałem ludzkim, by utworzyć jedno duże miasto, które mogłoby cieszyć się statusem aglomeracji. Większą szansę powodzenia miałoby ściślejsze niż subregion porozumienie miast i gmin naszego regionu. Coś pomiędzy aglomeracją a subregionem – przekonuje Tomasz Górecki, rzecznik prasowy żorskiego magistratu.
Czy przyszła ustawa pozwoli na utworzenie aglomeracji, która mogłaby liczyć łącznie ok. 500 tys. mieszkańców, czyli mniej niż Poznań? W Rybniku, Jastrzębiu i Wodzisławiu żywią takie nadzieje. Bo status aglomeracji wiąże się ze skuteczniejszym pozyskiwaniem funduszy unijnych i inwestorów. Ułatwi realizowanie subregionalnych projektów. Korzyści można mnożyć. Z drugiej jednak strony mieszkańcy mniejszych miejscowości obawiają się utraty swej tożsamości.(...)
Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Wodzisław mają łącznie ponad 250 tys. mieszkańców. To zdecydowanie za mało na utworzenie aglomeracji. Natomiast z Żorami, Raciborzem, Rydułtowami, Radlinem i Pszowem liczba ta urasta do prawie 450 tys. osób.
W aglomeracji mogłyby się znaleźć także mocno zurbanizowane gminy wiejskie powiatów wodzisławskiego i rybnickiego, m.in.: Marklowice, Mszana czy Świerklany. Nie można wykluczyć miasta i gminy Czerwionki-Leszczyny, co dałoby dalszych 28 tys. mieszkańców. Wszystkie wymienione (może poza Raciborzem) stanowią jeden organizm. Łączą się poprzez zwartą, ciągłą zabudowę i mają podobne problemy. Niekoniecznie jednak gminy wiejskie i niektóre miasta subregionu zachodniego będą chciały uczestniczyć w aglomeracji. Zwykle bowiem mniejsze społeczności cenią sobie swoją lokalność i obawiają się zdominowania przez większych sąsiadów.

ŹRÓDŁO


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 26 lut 2008, 14:31 

Dołączył(a): Cz, 11 sty 2007, 22:09
Posty: 58
No i widzimy zupełnie inne podejście władz do tematu :wink: .Bo to co wyprawiały poprzednie to..... :?


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 2 mar 2008, 16:24 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
klucz leży w powołaniu do życia NIE AGLOMERACJI, ale konurbacji policentrycznej. Przedstawiłem na ostatnim spotkaniu stowarzyszenia "nasz wodzisław" taki projekt, z tego co wiem, to obecnie znajduje się on już w Urzędzie Miasta. Nawet, gdyby udało się zrealizować tylko jego połowę, to praktycznie nie musimy martwić się rynickimi zapądami na monopol władzy w regionie.

czekam na odpowiedź w tej sprawie, gdy taka się pojawi, dam znać ;)

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr, 5 mar 2008, 00:01 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 23:00
Posty: 97
Jeżeli aglomeracja rybnicka ma polegać przede wszystkim na dojeniu środków unijnych będących w gestii Subregionu Zachodniego na realizację rybnickich inwestycji to nie mamy co szukać w takiej strukturze. A swoją drogą to można pozadrościć Rybnikowi zaradności ich władz miejskich - pozyskali na swoje inwestycje, środki finasowe niewykorzystane przez inne samorządy.

Dziennik Zachodni napisał(a):
Popłyną miliony euro

Już wkrótce z dachu i elewacji szkoły podstawowej w Niedobczycach, przychodni przy ulicy Orzepowickiej i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych zniknie zabójczy azbest. Wszystko dzięki dodatkowym 2 milionom euro, które wpłynęły z Unii Europejskiej do miejskiej kasy. Za dodatkowe pieniądze Rybnik sfinansuje także rozbudowę miejskiej kompostowni i budowę zakładu odzysku odpadów asfaltowych i gruzowych.

Aby wszystkie trzy inwestycje udało się zrealizować, miasto potrzebuje prawie 7,5 miliona złotych. Większość potrzebnej sumy, bo ponad 7 milionów, pokryje unijna dotacja. Te pieniądze są już pewne.

- Od dawna czekaliśmy na wiadomość, że płyty z azbestem zostaną z naszej szkoły usunięte. Wcześniej żadna firma nie chciała się podjąć tego zadania - nie kryje zadowolenia Marek Lipiński, dyrektor szkoły podstawowej nr 22 w Niedobczycach. - Z powodu zalegającego tu azbestu od kilku lat spada liczba uczniów, którzy wybierają sąsiednią placówkę. Liczę, że po remoncie elewacji to się zmieni - dodaje.

Na usunięcie azbestowych płyt z dwóch rybnickich szkół i przychodni potrzeba aż 3,6 miliona złotych. Większość, bo ponad 3 miliony pokryje unijna dotacja.

- W ramach tego projektu zlikwidujemy cały azbest, który zalega w naszych budynkach użyteczności publicznej. Łącznie będzie to ponad 64 tony odpadów zawierających tę niebezpieczną substancję - tłumaczy Jaroch.

Dodatkowe dwa miliony euro, które wspomogą miejską kasę, udało się uzyskać z pul pieniędzy niewykorzystanych przez sąsiednie samorządy. Za tę kasę urzędnicy w Rybniku chcą rozbudować istniejącą od pół roku miejską kompostownię, do której mieszkańcy mogą za symboliczną złotówkę oddawać odpadki i śmieci z przydomowych ogródków.

- Na jej rozwój potrzebujemy około 850 tysięcy złotych. Aż 722 tysiące złotych dostaniemy na ten cel właśnie z kasy unijnej - mówi Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego urzędu miasta.

W ramach tego projektu utwardzony zostanie plac do składowania drewna i odpadów, o powierzchni ponad 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. To z kolei pozwoli zwiększyć ilość składowanych tam odpadów o 1000 ton. Dodatkowo zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt rolniczy.

Kolejne 2,5 miliona złotych pochłonie budowa rybnickiego zakładu odzysku odpadów asfaltowych. Pół miliona do tej inwestycji dołoży Urząd Miasta.

- Produkujemy siedem tysięcy ton odpadków rocznie. Jest to między innymi gruz oraz odpady z remontów i przebudowy dróg. Za ich wywóz na składowiska komercyjne płacimy nawet 150 zł za tonę. Aby ograniczyć te koszty, chcemy wybudować zakład, który przetwarzałby tego typu materiały - tłumaczy Jaroch. A przetworzone śmieci będą ponownie wykorzystywane do remontu i utwardzania miejskich dróg i chodników.

Mieszkańcy miasta nie kryją zadowolenia, z tego, że dodatkowa kasa zasili miejską kasę.

- Unia ma dużo pieniędzy do rozdania, a nie wszystkie miasta w Polsce wiedzą

skąd i jak je brać. Dobrze, że nasz Rybnik na tym korzysta
- nie kryje zadowolenia Jarosław Wojas, mieszkaniec Nowin.


Tygodnik Rybnicki napisał(a):
Zrobią porządek

Z unijnych pieniędzy zostaną sfinansowane trzy nowe inwestycje w Rybniku.

Na koncie Subregionu Zachodniego zostały niewykorzystane 2 miliony zł unijnych środków. Rybnik błyskawicznie złożył trzy projekty i pieniądze te otrzymał.

Za 1,77 miliona euro Rybnik chce powiększyć kompostownię, wybudować zakład odzysku asfaltu oraz usunąć azbest z rybnickich szkół. Poza tymi trzema projektami, o prawie milion złotych zwiększono środki na zamknięcie i rekultywację II kwatery miejskiego składowiska.

Asfalt na wagę złota

Blisko trzy miliony złotych ma pochłonąć budowa zakładu odzysku odpadów asfaltowych i gruzowych. To kolejny krok w stronę zagospodarowania odpadów w Rybniku. Inwestycja ma się szybko zwrócić. Zerwany z dróg asfalt i gruz z rozbiórek, z braku miejsca trafia na składowiska komercyjne, gdzie płaci się za to 150 zł za tonę. W okresie budowy kanalizacji i przebudowy dróg miasto wytwarza aż 7 tysięcy ton tego typu odpadów. Rachunek jest prosty.

– Mając na uwadze rosnące koszty składowania odpadów, budowa tego typu zakładu jest bardzo rozsądna – wyjaśnia Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu. Zakład miałby powstać na terenie rybnickiego składowiska. – Wykonana zostanie odpowiednia niwelacja terenu, budowa placów składowych oraz dróg technologicznych. Zakupione zostaną również maszyny służące do przetwarzania odpadów asfaltowych, gruzu ceglanego oraz gruzu betonowego z rozbiórek i remontów. Pozwoli to uzyskać materiał budowlany, który będzie wykorzystywany przez służby miejskie głównie do remontów i przebudowy dróg, co z kolei pozwoli zmniejszyć koszty zakupu tego typu materiałów – wyjaśnia rzecznik.

Tysiąc ton więcej

Z kolei rozbudowa działającej już kompostowni odpadów ma pochłonąć 850 tysięcy złotych. W ramach rozbudowy utwardzony zostanie plac, na którym składowane było dotąd drewno. Zwiększy to możliwości składowania odpadów nawet o tysiąc ton. Zakupione zostaną również specjalistyczne maszyny do rozdrabniania oddawanych przez mieszkańców odpadów. Ostatnim z nowych projektów jest likwidacja azbestu, na którą przeznaczono 3,5 miliona złotych. Ta kwota pozwoli na usunięcie przestarzałego i niebezpiecznego ocieplenia zaledwie z trzech obiektów. Rakotwórczy azbest zniknie z murów szkoły podstawowej nr 22, zespołu szkół ponadpodstawowych przy ul. Orzepowickiej oraz z przychodni, która mieści się przy tej samej ulicy. Przedsięwzięcie pozwoli na unieszkodliwienie łącznie 65 ton odpadów zawierających azbest.

Wróci trawa

Pozostała kwota zamykająca się w granicach 800 tysięcy zł powiększy pulę przeznaczoną na zamknięcie i rekultywację używanej obecnie kwatery składowiska odpadów komunalnych. – Kwatera II składowiska odpadów komunalnych jest w końcowej fazie eksploatacji. Planowana inwestycja obejmować będzie w szczególności budowę instalacji i urządzeń odgazowania, odwodnień oraz rekultywację wraz z zatrawieniem. Celem projektu jest przywrócenie powierzchni gruntu o powierzchni ok. 2,2 ha znajdującego się na terenie II kwatery wysypiska śmieci do stanu sprzed rozpoczęcia składowania odpadów. Powierzchnia zrekultywowanego terenu wyniesie blisko trzy hektary – tłumaczy Jaroch. Projekty zgłoszone przez rybnickich urzędników zyskały akceptację Zarządu Województwa Śląskiego oraz członków Związku Subregionu Zachodniego


http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_arch&ida=33566


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn, 31 mar 2008, 18:34 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Adam Fudali napisał(a):
Poprawa komunikacji w subregionie rybnickim to problem niezwykle istotny.
Nie jest to jednak zadanie tylko Rybnika, ale wszystkich miast i gmin subregionu.
Organizacja komunikacji kolejowej pomiędzy miastami jest zadaniem Marszałka Województwa. Sam podjąłem wiele działań, mających przekonać marszałka do poprawy tej komunikacji - wypowiadałem się już zresztą na ten temat wiele razy, również tutaj na forum, odpowiadając na liczne pytania dotyczące komunikacji w naszym subregionie…
W skrócie te moje wypowiedzi można by podsumować tak: musimy zrobić wszystko (my, czyli miasta i gminy subregionu rybnickiego), aby kompleksowo rozwiązać ten problem. Pojedyncze działania na niewiele się tutaj zdają. Miasta mogą organizować komunikację wewnątrz własnych granic, ale żeby sprawnie funkcjonowała ona pomiędzy miastami i gminami, potrzebna jest współpraca, stosowne porozumienia, pieniądze. Najlepiej byłoby, gdybyśmy zostali wpisani, chociażby w pilotażu, jako Aglomeracja Rybnicka, z konkretnymi zdaniami do zrealizowania, z których jednym z ważniejszych jest właśnie poprawa komunikacji.
Wiele razy podkreślałem to na wszystkich spotkaniach członków związku subregionu, ale odnoszę wrażenie, że nie zawsze w samym subregionie moje pomysły znajdują zrozumienie. A tutaj potrzebna jest wola współpracy.

ŹRÓDŁO


Zadziwiający jest upór prezydenta Rybnika, aby mimo wyrażanego już wielokrotnie sprzeciwu subregion nadal nazywać rybnickim i wciąż forsować tezę, ze najlepszym rozwiązaniem dla regionu jest "współpraca" w ramach rybnikomeracji. Chce dla całego regionu tak dobrze, a my, niewdzięcznicy, nie wykazujemy woli współpracy i zrozumienia dla jego wizjonerskich wielkorybnickich planów :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 1 kwi 2008, 02:41 

Dołączył(a): Pt, 1 gru 2006, 14:29
Posty: 45
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Dąbrówki
nie bój nic, przygotowałem wstępnie alternatywny projekt, UM SWD już się z nim zapoznał, oczekuję na odpowiedź z odpowiedniego ministerstwa.
Jeśli wszystko wypali to idea Aglo "rybnickiej" znacząco podpuadnie na rzecz innej, moim zdaniem lepszej opcji.

Pozdrawiam :)

_________________
Obrazek
"A nowy dzień przynosi każdemu nowe nadzieje, tak jak sen przynosi marzenia"


Pozdrawiam Wodzisławian ;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.