FAQ

Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 12:02


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 17 kwi 2007, 16:49 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Subregion Zachodni dzięki zmianom w statucie (przewodnictwo rotacyjne) na dzień dzisiejszy wydaje się być dla nas stosunkowo dobrą stukturą - mam tu na myśli zarówno powiat jako całość jak i należące do niego miasta i gminy. Nie wszystkim jednak członkom Związku Subregionu podoba się jego ewolucja od hegemonii w kierunku partnerstwa...
Nowiny Wodzisławskie napisał(a):
Powiat wodzisławski ma otrzymać blisko 60 mln zł na modernizację i budowę dróg. Zarząd Subregionu Zachodniego w ubiegłym tygodniu zatwierdził podział unijnych środków.
Negocjacje w sprawie podziału pieniędzy rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Szanse powiatu wodzisławskiego na ich otrzymanie były ograniczone. Wówczas „karty rozdawał” Rybnik i prezydent tego miasta Adam Fudali. To właśnie Rybnik wspólnie z Żorami, z puli przeznaczonej na tzw. projekty kluczowe, otrzymał 24 mln euro dotacji na budowę obwodnicy. Inne miasta i powiaty Subregionu Zachodniego pominięto. Tym razem, przy podziale kolejnej puli pieniędzy, było zupełnie inaczej.

Zmiana warty

Na stanowisku przewodniczącego zarządu subregionu Fudalego zastąpił prezydent Jastrzębia Marian Janecki. Jego zastępcą został wodzisławski wicestarosta Tadeusz Skatuła, a członkiem zarządu prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. Zmieniono zasady podziału środków. Obecnie najważniejszym kryterium jest liczba mieszkańców poszczególnych samorządów. Szanse naszego powiatu na poważne pieniądze z Unii zdecydowanie wzrosły.

Rybnik na boku

Do rozdysponowania na lata 2007–2013 jest 58,5 mln euro. Po kilku spotkaniach roboczych i oficjalnych, ostrych negocjacjach, a nawet sporach, ustalono, że powiat wodzisławski otrzyma z tej puli 17 mln euro (ok. 600 mln zł), raciborski 13,9 mln euro, powiat rybnicki 9,12 mln, Rybnik 5,36 mln, Jastrzębie Zdrój 10 mln euro i Żory 3,2 mln euro.

Już na pierwszy rzut oka widać, że najmniej środków ma trafić do Rybnika i Żor. Stało się tak, ponieważ uznano, że przy podziale należy uwzględnić wspomniane 24 mln przyznane wcześniej obu tym miastom z przeznaczeniem na budowę obwodnicy. Warto dodać, że prezydent Rybnika Adam Fudali podczas głosowania (2 kwietnia) wstrzymał się od głosu i nie podpisał się pod uchwałą subregionu.

Cały artykuł


Chciałoby się rzec... "a nie mówiłem ?" :wink:
Aglomeracja rybnicka nie istnieje, a jednak środki do regionu trafiają :shock: Potwierdza się tu moje przypuszczenie że głównym powodem "integrujących region" inicjatyw ze strony Rybnika jest nie zagrożenie powstającą Silesią lecz fakt, że pan Fudali stracił wyłączny wpływ na kształt całego regionu. Przytoczę tu jeszcze, nie wszystkim znaną historię sformułowania "aglomeracja rybnicka" sprzed pięciu lat :lol:
rybnik.com.pl napisał(a):
2002-01-30

Kolejne założycielskie zebranie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i Aglomeracji Rybnickiej zakończyło się fiaskiem.
Z inicjatywą utworzenia tego typu związku wystąpił prezydent Rybnika Adam Fudali. Głównym zadaniem związku ma być przyczynienie się harmonijnego rozwoju całego subregionu, dzięki m.in. rozwiązywaniu problemów o charakterze ponadgminnym oraz pozyskiwaniu funduszy pomocowych z Unii Europejskiej.
Spotkania, podczas których miało dojść do powstania związku, odbywają się już od sierpnia 2000 r. i za każdym razem do powstania nie dochodzi. Tym razem przyczyną fiaska okazała się "aglomeracja rybnicka" w nazwie związku. Takiemu sformułowaniu sprzeciwili się samorządowcy z innych dużych miast naszego regionu. Na nic zdały się tłumaczenia prezydenta Fudalego, że bynajmniej nie chodzi tu o jakąkolwiek dominację, lecz o geograficzne umiejscowienie związku. Ostatecznie stwierdzono, że "aglomerację rybnicką" zastąpi się "siedzibą w Rybniku". Nowa nazwa związku będzie więc brzmieć: Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.

Cały artykuł


Zauważcie ten "harmonijny rozwój całego subregionu". :lol: Przypominam, że subregion - dotąd pod rządami prezydenta Rybnika - istnieje już 5 lat. Tymi samymi frazesami dziś znów usiłuje się karmić opinię publiczną, tym razem w celu powołania rybnikomeracji.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, jakie są rzeczywiste intencje pana Fudalego ?

Pod moim adresem padają ze strony rybniczan obelgi, a nawet groźby. Na pewnym forum pojawił się anty-main, a moja skrzynka e-mailowa w ostatnich dniach przypominała puszkę Pandory :? Nie dziwi mnie to w sytuacji, gdy od kilku czy kilkunastu lat władze Rybnika uprawiają propagandę sukcesu. Wzbudza to w wielu mieszkańcach poczucie uprzywilejowania i "metropolitarności", ale i przyczynia się do przysłowiowego "zadzierania nosa" (szczególnie w przypadku gdy ta "metropolitarność" jest pozorna i sztuczna). Ja tymczasem dobrze życzę i Rybnikowi i rybniczanom, tyle że NIE NASZYM KOSZTEM. Dlatego moje opinie są solą w oku wielu mieszkańców tego zacnego skądinąd miasta


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt, 17 kwi 2007, 19:14 

Dołączył(a): Cz, 30 lis 2006, 17:05
Posty: 90
Oprócz drogi zbiorczej (miejmy nadzieję, że jednak z estakadą nad ul. Rybnicką zamiast kolejnego ronda) powinniśmy nadal poważnie myśleć o Głównej Południowej :!: Ta droga wręcz obowiązkowo musi być dwupasmówką, warto zadbać, aby w momencie oddania do użytku naszego odcinka A-1 ta droga już istniała, przynajmniej od zjazdu do Wodzisławia. Ogólnie mam mnóstwo nowych koncepcji, niestety brak czasu nie pozwala mi na ich opisywanie. :cry: - tylko w najistotniejszych sprawach obecnie staram się reagować.

REMUS-SWD napisał(a):
wyrastasz na Pierwszego Żołnierza Wodzisławia

Ale mieszkam (od kołyski) w Radlinie. Dość kuriozalna sytuacja :wink:

Ad. PS. Wystarczy przejrzeć linki z tematu o aglomeracji. Na Jasnecie nadal gorąco, na forum Nowin Raciborskich obecnie już jest spokojnie. Cytowany "anty-main" pojawił się w odpowiedzi na mój komentarz pod jakimś artykułem w DZ, sprawa niewarta zachodu. Niemniej posty na forach mają jakiś tam poziom w przeciwieństwie do e-maili jakie otrzymywałem w tych najgorętszych dniach (tym ciekawsze, że rzadko podaję swój adres, przeważnie tylko wtedy, gdy wymaga tego dane forum). Obelgi, wściekłość, nienawiść, nawet kilka pogróżek. I weź tu się człowieku ujawnij :P :wink:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.