FAQ

Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 11:05


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: zwrot akcyzy / opłaty za kartę pojazdu
PostNapisane: So, 2 gru 2006, 16:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 27 lis 2006, 18:13
Posty: 110
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
mam pytanko do wszystkich, którzy sprowadzili autko z zagranicy... czy ktoś z was starał się odzyskać zapłacony (nadpłacony) podatek akcyzowy lub też opłatę za wydanie karty pojazdu (w tej chwili opłata ta wynosi 75 zł, wcześniej 500 zł) ?

jeśli macie jakieś doświadczenia z wodzisławskimi urzędnikami - proszę o informacje :)

podjąłem próbę odzyskania opłaty za kartę pojazdu - dokładnie 425 zł, póki co otrzymałem z naszego starostwa pisemko informujące, że zwrot tej kwoty w obecnym stanie prawnym jest nieuzasadniony... niemniej pisemko to nie stanowiło decyzji administracyjnej w myśl przepisów kpa, dlatego też po kolejnej interwencji czekam na wydanie decyzji :)

czy ktoś z was może pokonał dłuższą drogę i ma większe doświadczenie ?

pozdro


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 11:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 29 lis 2006, 11:33
Posty: 39
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Ja płaciłem 126 pln akcyzy i 500 pln opłaty recyklingowej i narazie nie starałem się o jej zwrot. Poczekam na rozwój sytuacji i na rozwój twojej interwencji a potem pomyślę :twisted:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 11:45 
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 27 lis 2006, 10:51
Posty: 119
Lokalizacja: Wodzisław Śląski - Leszka
Marek napisał(a):
Ja płaciłem 126 pln akcyzy i 500 pln opłaty recyklingowej i narazie nie starałem się o jej zwrot. Poczekam na rozwój sytuacji i na rozwój twojej interwencji a potem pomyślę :twisted:


W tym wypadku chyba nie masz podstaw do zwrotu! Zwrotu moga rzadac tylko osoby ktore placily 500 pln za wydanie *karty pojazdu*, bo powinno to kosztowac 125 pln (nie pamietam juz dlaczego - Michal pewnie przypomni :) To bylo jakos miedzy 2003, a 2005 rokiem!

_________________
--
Adam Sz. / Wodzisław Śląski


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 12:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 27 lis 2006, 18:13
Posty: 110
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Marek napisał(a):
Ja płaciłem 126 pln akcyzy i 500 pln opłaty recyklingowej i narazie nie starałem się o jej zwrot. Poczekam na rozwój sytuacji i na rozwój twojej interwencji a potem pomyślę :twisted:


malutko akcyzy placiłes ;)
opłata recyklingowa to coś innego niż opłata za kartę pojazdu...

A co do opłaty za kartę pojazdu:

1/ Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) ustalono opłatę za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości 500,00 zł,

2/ wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. akt U 6/04, Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis nakazujący pobieranie opłaty w tej wysokości jest niezgodny:
a) z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1486 i Nr 180, poz. 1494 i 1497),
b) z art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Trybunał zobowiązał też władzę wykonawczą do zmiany tego przepisu od dnia 1 maja 2006 r. (z tym dniem przepis Ministra Infrastruktury tracił moc),

3/ rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 59, poz. 421) ustalono nową opłatę za wydanie karty pojazdu na 75,00 zł.

Reasumując - Trybunał Konstytucyjny uznał, że pobieranie opłaty w wysokości 500,00 zł było po prostu bezprawne, nielegalne, niezgodne z postanowieniami ustawy zasadnicznej, najważniejszego aktu prawnego obowiązującego w naszym kraju.
W praktyce wyglądało to tak, że (posłużę się tu cytatem chyba z któregoś starego numeru Auto Świata):

"Każdy, kto rejestruje używany samochód kupiony za granicą, płaci oprócz "standardowych" opłat właśnie 500 zł za ten dokument. Jeśli jednak kupimy podobne używane auto w Polsce, które nie ma karty pojazdu (bo np. zostało zarejestrowane 7 lat temu, kiedy jeszcze tych dokumentów nie było), nie musimy płacić. Po prostu takie auta nie muszą mieć karty pojazdu. Ale to jeszcze nic. Otóż jeśli kupujemy nowy samochód w salonie, kartę pojazdu... otrzymujemy gratis od importera lub producenta. Importer kupuje wypełniony druk od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i wręcza go nabywcy auta. Ile płaci importer za dokument? Nie jest to bynajmniej astronomiczna kwota 500 zł! Importerzy deklarują, że wszelkie koszty zamównienia, wypełnienia i dystrybucji kart to nie więcej niż 30 zł. Tę kwotę importer wlicza w cenę auta. To ok. 15 razy mniej, niż płacą osoby kupujące używany samochód importowany."

Także opłata 500,00 zł za kartę pojazdu, którą pobierano do dnia 30 kwietnia 2006 r., dotykała jedynie osób, które sprowadzały używane samochody za granicą i rejestrowały go w Polsce...

Co do opłaty recyklingowej - to kolejny chory wymysł, mający na celu zastąpić właśnie opłatę za kartę pojazdu... Pozostaje tylko czekać, aż ktoś zakwestionuje pobieranie także tej opłaty...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 21:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 29 lis 2006, 19:35
Posty: 243
Witam ! :D
Widzę, że macie trochę wiedzy na temat ale wybiórczo, proponuję zapoznać się z tematami podanymi poniżej :P
1.Zwrot akcyzy
2.Kto uiszcza opłatę recyklingową


Ostatnio edytowano N, 3 gru 2006, 22:16 przez Glizda, łącznie edytowano 2 razy

Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 22:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 27 lis 2006, 18:13
Posty: 110
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Glizda napisał(a):
Witam ! :D
Widzę, że macie trochę wiedzy na temat ale wybiurczo, proponuję zapoznać się z tematami podanymi poniżej :P
1.Zwrot akcyzy
2.Kto uiszcza opłatę recyklingową


jeśli już to "wybiórczo"... :)
drugi link niestety nie działa, a chętnie bym poczytał...
co do zwrotu akcyzy - na tym polu też działam ;) chociaż nie we własnym interesie...
a co do opłaty recyklingowej - w temat jeszcze się nie wgłębiałem...


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N, 3 gru 2006, 22:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 29 lis 2006, 19:35
Posty: 243
michal napisał(a):
Glizda napisał(a):
Witam ! :D
Widzę, że macie trochę wiedzy na temat ale wybiurczo, proponuję zapoznać się z tematami podanymi poniżej :P
1.Zwrot akcyzy
2.Kto uiszcza opłatę recyklingową


jeśli już to "wybiórczo"... :)
drugi link niestety nie działa, a chętnie bym poczytał...
co do zwrotu akcyzy - na tym polu też działam ;) chociaż nie we własnym interesie...
a co do opłaty recyklingowej - w temat jeszcze się nie wgłębiałem...


Link poprawiony i przetestowany - wszystko działa :lol: :lol:
Niestety prowokacja się nie udała !! :lol: :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: zwrot akcyzy / opłaty za kartę pojazdu
PostNapisane: Śr, 5 sty 2011, 12:27 

Dołączył(a): Śr, 5 sty 2011, 12:25
Posty: 1
Jeżeli w okresie od 01 05 2004r. do 14 04 2006r. za sprowadzony z zagranicy samochód Zapłaciłeś 500,00zł za wydanie karty pojazdu ZWRÓCIMY CI CZĘŚĆ OPŁATY.

Są dwie możliwości:

1. Zlecasz Kancelarii odzyskanie opłaty za kartę pojazdu i otrzymujesz 300,00zł
w tym wariancie:
* nie Płacisz żadnych zaliczek i nie Ponosisz żadnych kosztów
* Kancelaria pokrywa w całości koszty radcy prawnego i koszty sądowe
* Kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną - nie Będziesz musiał uczestniczyć w procesie odzyskania opłaty, zrobimy wszytko za Ciebie
* termin oczekiwania na pieniądze ok. 6 miesięcy (jest to uzależnione od terminów sądowych)

2. Odbierz od nas już dziś - od ręki 150,00zł
w tym wariancie:
* Otrzymujesz mniejszą kwotę niż w wariancie pierwszym ale pieniądze Masz od ręki (150,00zł wysyłamy w tym samym dniu, w którym otrzyamy od Ciebie dokumenty)
* nie Czekasz kilku miesięcy lecz Cieszysz się pieniędzmi już dziś
* pozostała część nienależnie pobranej opłaty przechodzi na Kancelarię, która we własnym imieniu ją odzyskuje

Kancelaria odzyskuje opłaty za karty pojazdu z terenu całej Polski.
Nie ważne gdzie mieszkasz.

Zapraszamy na stronę internetową Kancelarii Prawnej:
www.kartapojazdu.com


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Niniejsze forum jest nieoficjalnym i niezależnym forum Wodzisławia Śląskiego. Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczonych przez użytkowników tego Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich, mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.